top of page

Vyděláváš na život? A stíháš ŽÍT?

Většina lidí stráví více času plánováním své letní dovolené než plánováním vlastního života. Buďme ke svému životu pozorní, přemýšlejme o něm. Spokojení a mnohdy úspěšní lidé si umí udělat čas na přemýšlení, plánování a rozhodování. Jsou bdělí ke svému životu, protože vědí, že každý den je dar, neuvěřitelně drahocenný dar. Pokud mi nevěříte, stav se po cestě domů v nemocnici a popovídejte si s někým, kdo umírá například na rakovinu. Zeptej se ho, co by dal za jeden den života navíc. Kde je hranice toho, co chceme stihnout?


Moje babička mi říkávala: ,,Nikdy nedopusť to, aby tvoje pánvičky v kuchyni zářily jasněji než ty. Přesto jsem mívala pocit, že bych měla mít neustále uklizeno, abych měla jistotu, že je všechno dokonale čisté, pro případ, že „někdo přijde. Jednoho dne jsem si uvědomila, že je to hrozně hloupé dělat úklid pro ostatní, jen proto, aby nás nepomluvili. Život je na to příliš krátký. Lidé se tolik nezajímají o to, kde jsou, ale jak se tam cítí. V případě nutnosti je sice občas třeba utřít prach, ale ještě důležitější je mít čas na hraní s dětmi, na to pohladit svou kočku, vydat se na procházku, nebo návštěvu kamaráda, popovídat si s partnerem, zahrát si stolní hru. Také si umět dopřát čas na sport, poslech hudby, čtení knih.... Když jednou neutřete prach život půjde dál, ale žádný den se už nikdy nevrátí! A až jednou zemřeme a my všichni někdy zemřeme, nakonec se z nás všech také stane prach! A nikdo si nebude pamatovat nic z toho, jak jste drhli podlahu anebo jak často jste běhali po domě s hadrem, ale bude si pamatovat váš úsměv, lesk vašich očí, sílu přátelství, láskyplnost a to, co jste je naučili svým osobním příkladem.

Čas pracovní a volný se nám prolíná. Pracovní do volného a rodinný do pracovního. Je třeba naplánovat i volný čas, abychom ho stihli. Vytvořte si návyk k plánování „magických dnů“ Základem rozvoje duše je volný čas. Je to čas, kdy se věnujete činnostem a lidem, které máte rádi a na místech, na kterých chcete být. Volný čas je také jediný prostor, ve kterém budujete osobní mimopracovní vztahy. Plánujte si zážitky a čas, který chcete věnovat sobě, těm, které milujete, přátelům. Práce vás neobejme. Chcete-li mít funkční vztahy, potřebujete mít na blízké lidi čas. A jestli potřebujete zvýšit výkon lidí kolem sebe, začněte se aktivně zajímat o to, kolik času věnují sami sobě a jak jej tráví.


Stanovte si denně patnáct minut, které věnujete pouze sobě. Na každý týden si naplánujte hodinu, kterou věnujete aktivitě, která nemá nic společného s vaší prací a během které činíte něco, co běžně neděláte. Zajděte si do nové kavárny, klidně i sami. Poznejte místo, kde jste nikdy nebyli. Kupte si časopis, který běžně nečtete. Zajděte si do galerie. Navštivte své přátele, rodiče, zastavte se se sousedy. Aby fungovalo dělání, je třeba i občasného nic nedělání. Pokud energii vydáváte, je třeba ji také načerpat zpět.


V životě – podobně jako v psaní – je důležité vědět, co vymazat a co naopak přidat. Nechceme přece, aby náš život byl jeden dlouhý seznam úkolů a povinností, plný musím a měla bych. Když se na obloze rozhoří nádherný západ slunce, neměli bychom si pročítat Facebook. Když nás vnouče poprosí o vyprávění pohádky, neměli bychom mít hlavu plnou účtu. Neměli bychom se životem plahočit a plnit jednu povinnost za druhou. Každý den si udělat nějakou drobnou radost. Když prožíváme těžké období, můžeme si koupit růže nebo čokoládu, pohrát si s domácím mazlíčkem nebo zajít s nejlepší přítelkyni na kávu. Pauzy nám poskytnou čas, abychom znovu nabrali sílu. Můžeme se naučit třicet minut odpočívat, číst si nebo jen tak sedět. Můžeme si dopřát čas pro naše hobby. Potřebujeme mít ve svém rozvrhu prostor. Abychom byli uvolnění a vnímali spokojenost. Neměli bychom si plánovat příliš mnoho věcí jednom dni. Můžeme si v kalendáři vyznačit dny, kdy nemáme žádnou schůzku, práci a dny kdy si odpočineme od mobilu, sociálních sítí nebo zpráv.


Naše energie a čas je vzácný zdroj, s nímž je třeba zacházet moudře. Vzpomeňme na to, až se budeme dívat dnes na plány a úkoly, které máme zapsány v diáři, na lístečkách v hlavě. Buď si vypěstujeme dobré návyky, nebo návyky sebedestruktivní.


Přeji všem šťastný nový rok, hojnost v životě, lásce, zdraví i financí :-)

Pavlína
11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page