top of page

Tělo je domovem pro naše já a naši duši.

Jde s námi věrně celý život. Podporuje nás a drží nás. Prospívá tak, jak se o něj staráme.

Jaký vztah máte ke svému tělu? Jak se staráte o svou fyzickou a psychickou kondici? Jak vypadá váš spánek? Kolik fyzické aktivity máte ve svém současném životě? V jaké kondici chcete být za deset – dvacet let?


Nemám čas, říkají lidé mnohdy i na to, na co by si čas rozhodně měli najít. Trávit dny s rodinou, na kterou mnohdy nemáme v tom rozjetém vlaku čas, dotáhnout věci, které jsme dlouho odkládali, vzdělávat svou vlastní hlavu, cvičit každý den tělo, zdravě a pravidelně jíst.

Nejlepší lék na bolest je pohyb. Kdo si na něj udělá čas, lépe pak vzdoruje stresu. Kolik času týdně věnujete pohybu? Jak vypadá váš fyziologický stav těla, když dlouho sedíte? Co se děje s krční páteří? Bolavá, přetížená krční páteř má vliv na hlavu, která pociťuje únavu, z únavy bolí oči a hůře se pak pracuje i spí. Dejte si například skleničku vody opodál, aby vás donutila vstát. Když cítíte potřebu se protáhnout, udělejte to.


Cvičení: Čchi-kungu

 

Cvičení: Tai – chi

 

Mějte přiměřený příjem i výdej energie v průběhu dne. Můžete si zacvičit s online trenérem. Pusťte si na youtube například cviky Pět Tibeťanů

 

Můžete se nechat motivovat k pohybu například s knihou, která vám poradí jak cvičit s vahou vlastního těla. Pohyb ve všech formách je nejdůležitějším prvkem autoregulace pro zachování tělesného a duševního zdraví. Nedostatek pohybové aktivity výrazně podporuje emoční napětí. Předpokládá se také, že nedostatek přiměřeného pohybu přispívá k vytvoření podmínek pro vznik řady psychosomatických onemocnění, například ischemické choroby srdeční (zahrnuje infarkt myokardu a anginu pectoris). Je nutné zdůraznit, že nedostatek pohybu představuje především výraznou zátěž psychiky. Zhoršuje se emoční stav a duševní rovnováha člověka, který žije vlastně nepřirozeným způsobem. Poděkujte svému tělu sportem. A je v podstatě jedno, jestli se vrhnete na nějaký sport, nebo jen začnete více chodit na procházky. Obecně lze říct, že jakýkoliv pohyb vás udrží v kondici, a navíc si při něm příjemně „vyčistíte hlavu“.

Meditační techniky, jako je například jóga, vedou k pozitivním fyziologickým změnám v mozku, které jsou dnešní badatelé již schopni i změřit. Podobně blahodárný vliv na psychiku má ovšem také koníček, který člověka naplňuje. Čas strávený v přírodě totiž prokazatelně redukuje stres, pocity úzkosti, deprese a naopak vyvolává příjemné prožitky radosti, klidu a spokojenosti. Síla přírody má pozitivní dopad i na naše tělo – má příznivý vliv na srdeční tep, krevní tlak a uvolňuje napětí ve svalech. To ale pořád není vše. Příroda nám pomáhá lépe se vyrovnávat s bolestí, zvyšuje naši pozornost, inspiruje nás a rozvíjí naši kreativitu, dokonce údajně zlepšuje i mezilidské vztahy. Můžu tady opěvovat přírodu a její vliv na náš emocionální stav klidně celé hodiny, pokud její sílu ale nepoznáte na vlastní kůži, bude to k ničemu. Musíte sami objevit, že vám procházky v lese dělají dobře. Musíte pochopit, že sezení v parku na lavičce vás zklidňuje. i pouhá fotka přírody má vliv na to, jak se cítíme. Dokáže nás zklidňovat a eliminovat stres. sledování dokumentů o přírodě vyvolává pocity jako je radost, spokojenost, potěšení, ale i zvědavost a údiv. Naopak působí proti únavě a dodává nám energii. Autoři výzkumu uvádějí, že podobné dokumenty nám přinášejí “opravdové a hluboké štěstí”.


Klidně si jezme, meditujme, milujme. Nemějme mindrák z toho, že meditujeme jen při sběru hub ve starém dobrém českém lese, při procházce se psem, při vychutnávání se oblíbeného čaje, když jíme rajskou, jako každý čtvrtý týden už spousty let, a když milujeme, tak se nám nepodlamují kolena a v uších nezní hudba sfér. Třeba to, co právě prožíváme, není vůbec málo. Mějme bdělost a dovednost žít v přítomnosti a vychutnejme si s vděčností co nám život přináší do života.

 

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言


bottom of page