top of page

Finance jako zrcadlo tvého vnitřního nastavení

Dobré nakládání s penězi nesouvisí ani tak s inteligencí jako spíše s chováním. To, jak se chováte, je důležitější než to, co víte. Jenže když víte, co je třeba dělat, ještě to nic nevypovídá o tom, co se děje ve vaší hlavě, když se o to skutečně pokusíte. A vzorce chování neštípíte lidem tak snadno, dokonce ani těm opravdu chytrým. Genius, který ztratí kontrolu nad svými emocemi, se ve finančních otázkách může chovat naprosto neuváženě. Obyčejní lidé bez finančního vzdělání mohou být zámožní, pokud si osvojí pár dovedností ohledně chování, které nemají nic společného s formálními měřítky inteligence. To, jak se chováte, je důležitější než to, co víte.

Tuto měkkou dovednost nazývám psychologií peněz. Finance se zpravidla učí jako obor založený na matematice: vložíte data do vzorečků a vyjde vám, co máte udělat. A předpokládá se, že to také uděláte. O penězích se učíme a přemýšlíme způsobem, který se až příliš podobá fyzice (pravidly a zákony) a příliš málo psychologií (emocemi a nuancemi). Peníze nabízejí cenné poznatky o věcech, které se týkají spousty oblastí života, například o riziku, důvěře a štěstí. Jen málo témat nabídne užitečnější vhled do příčiny lidského chování.


Nejsem ekonom, ale téma peněz se mi při terapiích, v seminářích, při koučinku objevuje tak často, že je až z podivem, jak je stále ještě tabuizované. Proč jsou peníze tak často spojovány se štěstím nebo smůlou? Čím to je, že peníze vyvolávají tolik emocí?


Když jsem se před více jak dvaceti lety prioritně zabývala obchodem, měla jsem pocit, že jsem se o mezilidských vztazích dozvěděla víc než za celá svá akademická studia psychologie. Začala jsem rozumět tomu, že z toho, jak člověk zachází s penězi, s povoláním, je patrné, jak je na tom se schopnosti tvořit, milovat, strachovat se a hlavně poznávat sám sebe. Peníze jsou z tohoto úhlu pohledu pozoruhodné a hodně toho dovedou. Fenomén hojnosti mne tehdy velmi zaujal a zajímá dodnes.


Říká se, že hojnost, bohatství, peníze, dávají do života klid. S tím souhlasím, protože pokud jste nuceni řešit z čeho zaplatíme nájem, z čeho zaplatíte školku, školu, dětem obědy nebo z čeho nakoupíte, z čeho zaplatíte zubaře, který dobře spraví zuby, tak vám to moc klidu nepřidá. Můžete si říkat: "Přece budu nad věcí, peníze nejsou všechno!" Nejsou zdrojem štěstí v našem životě, ale můžou být významnou součástí, která navyšuje kvalitu našeho života. Nejsou všechno, ale určitě poskytují nějakou míru bezpečí a klidu. Zkrátka peníze jsou zdrojem klidu a bezpečí přestože nejsou vším.


Chcete-li porozumět tomu, proč se lidé nadměrně zadlužují, nestudujete úrokové míry, nýbrž historii mamonu, nejistoty a optimismu. Zajímá-li vás, proč investoři prodávají akcie na samém dně medvědího trhu, zapomeňte na rovnice očekávaných budoucích výnosů a zkuste se vcítit do pocitu svírajících člověka, který se dívá na svou rodinu a přemýšlí, jestli jí svými investicemi neprošustroval budoucnost.


Po úmrtí dcery jsem chodila několik let v tom, že peníze nejsou důležité. Bylo mi jasné, že potřebuji peníze na přežití, potřebuju zaplatit nájem, jídlo, školu a tak dále, to jsem chápala. Ale jinak jsem vnímala, že peníze jsou nutné zlo a kdybychom jedli banány a lezli po stromech že by nám bylo líp. Že peníze kazí člověka. Že kdyby nebyly že svět by byl lepší a život snazší. A že by bylo úplně nejlepší kdybych s nimi neměla co dělat a všechno by se prostě vyřešilo tak nějak jako úplně samo.


Když jsem si tehdy říkala, že peníze jsou nutné zlo, že je nepotřebuji, časem jsem padla na dno. Finanční. No protože když v programu mysli jede že je nepotřebuji, ty peníze mít nebudu. Když jsem říkala, že nemáme peníze, programovala jsem si, že nemáme peníze. Když jsem spadla na dno, tak mne napadla myšlenka, co to je za nesmysl? Co to říkám za řeči, že peníze nejsou důležité? To si můžou říkat lidé kteří je mají, kteří na nich dřímají, kteří mají na nájemné, mají na školu, na jídlo, kteří nemají dluhy a nevím co všechno. Protože když peníze nemáte, tak si uvědomíte, jak ty peníze jsou sakra důležitý. Když pak začaly peníze do mého života znovu proudit, tak jsem si uvědomila NEUVĚŘITELNOU VDĚČNOST. Vděčnost kterou pořád prohlubuji. Zjišťuju jak ty peníze jsou úžasný a protože jsou energií, tak tu energii také formuji svými myšlenkami.


Podívejte se na experiment s květinami: Květinový experiment na Vimeo


Nejhorší je nedostat žádnou energii, žádnou pozornost. I negativní pozornost je pozornost. Málokdo se ve své rodině naučí dobře pečovat o své peníze s láskou a pečlivostí. Velmi často k penězům praktikujeme vztah, který je něco mezi ignorováním a nesnášením. Peníze nás vyživují a my jim potřebujeme dávat trochu svého času a pozornosti. Ignorované peníze vám nepokvetou. Ve kterém květináči jsou vaše peníze?


Jaký mám nyní vztah k penězům? Mám ráda peníze. A přesto, že se teď možná někteří z vás otřepali, bych vám také doporučila mít rádi peníze. To je právě ta energie kterou vysíláte. Když si pomyslím že peníze jsou dobré, tak jsou to dobré peníze. A mám takové pořekadlo. "V životě máš to, čemu věříš." Bohatství je v nás a projevuje se na povrch takovým způsobem jakým si ho dovolíme v sobě odemknout.


Špatně hospodařit s penězi, spořit čili dávat něco stranou je návyk a přístup. Buďto ho máte, nebo ne. A to je možné se naučit.


Druhy peněz:

  • Příjem v našem životě symbolizuje TOK, PROUDĚNÍ

  • Úspory jsou "přehradou nebo rybníčkem", kde se část toku zachytí a nespotřebuje, aby bylo na časy finančního sucha. Úspory = JISTOTA A SVOBODA.

Emoce, které FINANČNÍ SVOBODA přináší do našeho života: NADŠENÍ, VDĚČNOST, HRDOST

  • Dluh dobrý a špatný dluh - obecně je toho špatného více, a to ze dvou důvodů: 1.Stoupá trend, kdy lidé nakupují na dluh nesmyslné spotřební zboží, které rychle ztrácí hodnotu. 2.Už jen to, že dluh bývá subjektivně negativně prožíván, přináší nemalou míru stresu. Rodina, která má pud sebezáchovy, nemůže utratit víc peněz, než které mají. Natural - Já na to mám 1984 - YouTube

  • Toxické peníze jsou peníze, kterých se dárce, příjemce, povětšinou nechce zbavit. Má pocit, že je v právu, nebo i v právu skutečně je. S toxickými penězi je přijímána i obrovská negativní nálož, jsou čistým jedem. Jsou to veškeré peníze, které přichází do našeho života s negativním nábojem (obvykle) ze strany „dárce“, nebo peníze, které jsou „za vysokou cenu“. Majetková vyrovnání, kde spolu strany doslova válčí, dědictví, výživné. Velký toxický potenciál je všude, kde jsou ŽALOBY ohledně peněz. Peníze za vysokou cenu: peníze nebo věcné dary, za které se očekávají protislužby, které příjemce vlastně nechce dávat, ale „je zavázán“.

Emoce, které se s nimi pojí: HOŘKOST ZÁVISLOST ODPOR.

V extrémním případě i NENÁVIST.

  • Finační cíle - většina lidí denně přemýšlí nad tím, jak si vydělat peníze. Méně lidí přemýšlí, jak si peníze udržet. A nejméně lidí přemýšlí o tom, jak to udělat, aby mu peníze vydělávali peníze. Je dobré mít finanční cíle (byť skromné) teď, abychom jednou bohatými a nezávislými mohli být.

Emoce: MOTIVACE, RADOST, BUDOUCNOST


Co za poklady nosíte ve vlastní rodině? Jakým způsobem rodiče doma hospodařili?

Jak velký podíl peněz užili pro vlastní potěšení? Jak se mluvilo o lidech, kteří se měli dobře?

Na co se šetřilo a kde se plýtvalo? Jak se mluvilo o práci a jak se komentovala výplata?

Vyjadřuje se láska v rodině penězi, musím něco dokazovat ( penězi i jinak), dochází ke střetu“skrblíků“ s „rozhazovači“? Jaké příběhy se vypráví třeba o obdarovávání nebo Vánocích? Kupují se dárky striktně užitečné nebo i pro radost?


Většina běžných myšlenek, konceptů, úsudku či přesvědčení vzniká v mládí. Vycházejí z toho, co rodiče a blízcí lidé říkali, v co věřili, co si sdělovali mezi sebou nahlas i beze slov, čemu přikládali význam a čemu nikoliv. Je velice prospěšné objevit v sobě svá přesvědčení získané od rodičů, ujasnit si, zda jsou do současné doby vhodné.


Pokud rádi čtete a chcete více inspirace na téma peněz, doporučuji knihu "Psychologie peněz", kde Morgan Housel popsal nadčasové poznatky o bohatství, hamižnosti a štěstí.
Přeji rovnováhu v emocích, ve vztazích a hojnost ve zdraví i v životě :-)
11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page